Fulltextové vyhledávání

23. 2. Svatopluk

Zítra: Matěj

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality

Aktuality


Novější 1 3 14 26 39

ZNOVU OTEVŘENÍ HOSPODY V HORNÍM MĚSTĚ

Vážení spoluobčané,

velmi rád oznamuji, že v naší obci je opět otevřená hospoda! Pro nás všechny i pro příchozí, kteří naši obec navštěvují! Kdo mně zná, ví, že jsem si vždy přál, znovu otevření hospody v Horním Městě.

Jsem velmi rád, že se mi podařilo, vytvořit podmínky, aby se otevření hospody mohlo zrealizovat.
I když to na začátku vypadalo komplikovaně a celé realizaci předcházela spousta schůzek a úkonů, nechtěl jsem to pro nás všechny vzdát a dnes již mohu napsat, že přes všechny prvotní komplikace, se nakonec vše dotáhlo do zdárného konce.

Začalo to již na jaře roku 2023, kdy zároveň s budováním dvou bytů nad bývalou Pivnicí, proběhla schůzka s referentkou krajské hygienické správy v těchto prostorách, kdy nám bylo sděleno, co se musí udělat, aby vše odpovídalo hygienickým standardům pro provoz hostinské činnosti.

Nebylo toho málo a některé věci se musely dělat současně s budováním uvedených bytů - např. místnost v patře pro obsluhu, oprava schodiště do patra, ale i do sklepa, včetně omyvatelných podlah ve sklepě. Museli jsme vybudovat suchý sklad, čímž jsme ubrali prostor stolním tenistům, kterým tímto děkuji za pochopení.

Následně bylo na řadě přestěhovat hornické muzeum, aby uvolnilo místo hospodě. Po osobní schůzce s paní doktorkou Špicerovou, která v naší obci v minulých letech zajišťovala zdravotní péči, jsem zjistil, že bohužel již do budoucna nemá kapacitu, aby do naší obce zajížděla a vykonávala tady svoji plnohodnotnou praxi. Proto, po vzájemné dohodě, jsme se rozhodli, že odběrovou místnost s kartotékou přestěhujeme do míst, kde v dávné minulosti ordinoval zubař, že tyto prostory budou pro výkon současné zdravotní péče dostačující.

Tato místnost musela být z gruntu rekonstruována, aby mohla důstojně sloužit svému účelu. Dělala se nová podlaha, obklady, umyvadlo, skříň, světla, malování atd.

Jakmile byla ordinace přestěhována, zůstaly tři místnosti bývalé ordinace k dispozici pro hornické muzeum. Tyto prostory se samozřejmě musely také zrekonstruovat k novému účelu pro který měly sloužit. Tady neprobíhala rekonstrukce úplně od základu. Jen se vymalovalo, demontovala se umyvadla a bylo téměř hotovo.

podlaha.jpg 20230529_160958.jpg obklady.jpg 20230529_161010.jpg

V tu chvíli by se již mohlo zdát, že je vše nachystané a nové hospodě v otevření nic nebrání. Opak je bohužel pravdou, neboť výpůjčku prostor v Pivnici měl „Hornický spolek Horní Město“ (nejedná se o ty dva horníky, kteří tu jsou každou chvíli, ti už jsou naštěstí Hornický spolek Bergmeister). Uvedený spolek za mého starostování se v Horním Městě neukázal, nenabídl lidem v obci žádnou spolupráci, žádnou akci, ani nic jiného. V loňském roce jsem byl 2x na schůzi Hornického spolku Horní Město v Rapotíně, kam byla schůze svolána. Z 26 členů se sešlo 5 a tím byla schůze skončena, neboť spolek nebyl usnášení schopný. Toto se opakovalo i následně v Horním Městě a vzhledem k tomu, že obec potřebovala prostory hornického muzea pro veřejný zájem svých občanů, dostal tento spolek dne 3. října 2023 výpověď z těchto prostor. Bohužel, dle smlouvy, byla výpovědní lhůta tři měsíce. Tři měsíce, kdy jsme s těmito prostory nemohli nic dělat, nic chystat, jen čekat až lhůta uplyne, což se stalo až
31. ledna 2024.

Na základě veřejné výzvy se do výběrového řízení o otevření hospody přihlásil jeden zájemce, a to paní Nikola Kinclová.  

V pátek 16. února 2024 se nová „Hospůdka NA ŠTOLE“ otevřela.

Děkuji za sebe i za občany Nikole Kinclové, že do toho šla a že se můžeme opět společně scházet, povídat si o věcech hezkých, ale rozebírat a řešit někdy i ty méně hezké, což k setkávání u piva či skleničky vína, taktéž patří.

Nové provozovatelce přeji radost z podnikání, úspěch a spoustu spokojených zákazníků, kteří se budou často vracet!

 

Bc. Kamil Mach

starosta

NA ŠTOLE.jpg


Publikováno včera v 16:57

STŘÍBRNÝ DŮL Horní Město – NOVÁ SEZÓNA JE TADY! Prohlídky 23. a 24. února 2024.

Jelikož zima není zimou a počasí svým charakterem připomíná spíše jaro, stačil jeden telefonát, jednou vyslovené "ano" a sezóna v tichosti začala. Žádné šampusy, chlebíčky, nic.

 

Za to ale měli návštěvníci v sobotu 17. února možnost poznat důl zcela jiný, než ti, kteří ho navštívili v létě. Všude byla slyšet kapající voda, někdy až tak výrazně, že narušovala výklad. Holt vody je prostě moc a je všude. Ale stejně jako pokaždé to byl ve finále úžasný zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Všichni podzemí absolvovali bez ztráty kytičky, všichni ho udýchali.

 

Takže pomalu, ale jistě se v rezervačním systému začnou objevovat další termíny, návštěvnický provoz tak pomalu přebírá štafetu od průzkumu podzemí, kterému jsme se věnovali doposud, a který své další řádky napíše nejspíš zase až na podzim.

 

Co ovšem těší, neboť už to víme, že i v letošním roce se uskuteční fotoworkshop a to tentokrát již ve dvou termínech, což je moc fajn.

 

 

foto zahájení sezóny.jpg

STŘÍBRNÝ DŮL - Hornoměstské podzemí - prohlídky 23. a 24. února 2024

Plán na víkendový program je tady, alias možnost navštívit naše podzemí je tu.

Sice stále jedeme v zimním režimu, pořádně zostra do toho šlápneme až v dubnu, nicméně fyzička se nabírat musí, nelze odpočívat donekonečna.

Rezervace na https://www.hornimestopodzemi.cz/podzemi/rezervace/.

 

22-02-2024 Podzemí termíny 23.+24.2.2024 foto.jpg

Ing. Radovan Kukutsch, Ph.D.

předseda Hornického spolku Bergmeister

 

 


Publikováno včera v 12:14

Předregistrace do nové zubní ordinace v Bruntále

SKM_C250i24022212490.jpg


Publikováno včera v 11:56

DĚTSKÝ MAŠKARNÍ PLES JE TUTO SOBOTU 24. ÚNORA 2024 ZRUŠEN

Vážení spoluobčané,

jelikož je mnoho dětí nemocných, došlo ke zrušení dětského maškarního plesu, který se měl konat tuto sobotu 24. února 2024.

Vzhledem k tomu bylo potřeba najít náhradní termín a posunout i jiné akce a to následovně:

PÁTEK 22. BŘEZNA 2024 - VELIKONOČNÍ TVOŘENÍ

SOBOTA 23. BŘEZNA 2024 - DĚTSKÝ MAŠKARNÍ PLES

Všem nemocným přeji brzké uzdravení.

 

Bc. Kamil Mach

starosta

 


Publikováno 21. 2. 2024 13:31

Evropský den obětí trestných činů - 22.2.2024

SKM_C250i24021410000_0001.jpg SKM_C250i24021410000_0002.jpg


Publikováno 14. 2. 2024 11:16

SZZ Krnov vyhlašuje zákaz návštěv pacientů

Sdružené zdravotnické zařízení Krnov vyhlašuje s platností od soboty 10. února 2024 zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních nemocnice včetně lůžek následné péče (Město Albrechtice, Dvorce).

„Bedlivě jsme sledovali epidemiologickou situaci, která se před několika týdny začala zhoršovat v okolních regionech. V současné době i v našem okrese rapidně narůstá počet pacientů s respiračními onemocněními a také pacientů s chřipkou. Vedení nemocnice se po dohodě s Krajskou hygienickou stanicí rozhodlo návštěvy v nemocnici i jejích detašovaných pracovištích plošně zakázat. Zákaz platí od této soboty 10. února a o jeho zrušení budeme veřejnost informovat,“ uvedla náměstkyně pro léčebnou péči SZZ Krnov MUDr. Marie Žaloudíková.

Nemocnice upozorňuje, že zákaz návštěv je striktní, ale zároveň přesně vymezila, kdo se na lůžková oddělení dostane. „V nemocnici může být doprovod dětí a doprovod na porodnickém oddělení. Povolena je přítomnost otce či doprovodu u porodu. Návštěvy v omezeném počtu (nejbližší příbuzní) smí za hospitalizovanými dětmi a pacienty s omezenou svéprávností. Poslední výjimku tvoří návštěvy pacientů, kteří jsou ve vážném zdravotním stavu. I u těchto výjimek platí povinnost návštěvy mít po celou dobu kryta ústa i nos respirátorem. Návštěva nebude povolena osobám s projevy akutního respiračního onemocnění,“ dodala náměstkyně MUDr. Marie Žaloudíková.

Nemocnice žádá všechny pacienty, kteří mají akutní respirační onemocnění a čeká je plánovaná kontrola či vyšetření, aby si se zdravotníky domluvili náhradní termín a do nemocnice nevstupovali. Dojde tak ke snížení rizika přenosu na další pacienty, případně zdravotníky.

 

 


Publikováno 12. 2. 2024 7:28

Náš STŘÍBRNÝ DŮL byl nominován v kategorii Nejlepší počin cestovního ruchu za rok 2023

Nyní již můžeme zveřejnit: naše hornoměstské podzemí - alias Stříbrný důl - byl nominován do soutěže Ceny cestovního ruchu severní Moravy a Slezska do kategorie NEJLEPŠÍ POČIN CESTOVNÍHO RUCHU za rok 2023.

Pátý ročník soutěže Ceny cestovního ruchu destinace Severní Morava ocení výjimečné a kvalitní projekty cestovního ruchu a představí osobnosti, které turismus v regionu svými aktivitami rozvíjí.

Za rok 2023 bylo vyhlášeno pět soutěžních kategorií: Osobnost cestovního ruchu, Nejlepší počin cestovního ruchu, Kongresová turistika a eventy, Koupání a relax a Venkovská turistika. V kategoriích Osobnost a Nejlepší počin cestovního ruchu může hlasovat pouze odborná veřejnost z cestovního ruchu, tedy odborníci pracující v turismu, kteří se orientují v místních poměrech. Tyto subjekty byly interně osloveny pořadatelem s žádostí o spolupráci na této soutěži. Vítěze zbylých tří kategorií určí široká veřejnost.

Hlasování proběhne od 30. 1 2024 – 20. 2. 2024.

Držme si palce a doufejme, že odborníkům se náš Stříbrný důl bude líbit nejvíce!

Více o soutěži zde: https://cenycr.cz/

02-02-2024 Nominace Nejlepší počin cest. ruchu v r. 2023.jpg

 02-02-2024 Nominace Nejlepší počin cest. ruchu v r. 2023 B.jpg 02-02-2024 Nominace Nejlepší počin cest. ruchu v r. 2023 A.jpg


Publikováno 2. 2. 2024 8:27

VEŘEJNÉ PODĚKOVÁNÍ MARIANOVI FRÉHAROVI

Vážení spoluobčané,

od 1. února tohoto roku už bohužel nebudeme moci říkat: ,,Jdu k Marianovi“. Po více jak 30 letech ukončí k 31.1.2024 Marian Fréhar svoji obchodní činnost v naší obci a je na místě mu tímto veřejně poděkovat za službu, kterou pro naše občany tak dlouho provozoval. Malý, ale kvalitně zásobený obchůdek s potravinami nám bude chybět. 

Do další životní etapy mu přeji za všechny spokojené zákazníky hodně štěstí, zdraví a spokojenosti a ještě jednou DĚKUJEME!

 

Bc. Kamil Mach

starosta

Obchod.jpg


Publikováno 30. 1. 2024 13:40

VÝVOZ PLASTŮ BUDE POKRAČOVAT I ZÍTRA VE STŘEDU 31.1.2024

Vážení spoluobčané,

vývoz plastů bude pokračovat pro dnešní poruchu svozového vozu i zítra, tedy ve středu 31.1.2024.

Ti, kdo nemají nádoby s plastem vyvezeny dnes, nechte tyto nádoby přistavené k vývozu ještě i zítra.

Děkuji za spolupráci a pochopení.

 

Bc. Kamil Mach

starosta


Publikováno 30. 1. 2024 13:17

Informace pro občany k dani z nemovitých věcí - Finanční úřad Bruntál

InformaceFUMSKproobcany.docx

Prehledhlavnichlegislativnichzmen.pdf


Publikováno 22. 1. 2024 16:47

Novější 1 3 14 26 39

Uzavírka přes místní část Dobřečov.pdf