Rychlý kontakt:
+420 554 281 002
starosta@hornimesto.cz
Vážení spoluobčané,
Společnost pro ranou péči mě oslovila se žádostí o uveřejnění jejich článku. S nadějí, že může některým rodičům, ale zejména jejich dětem tento článek pomoci s jejich nelehkou situací tak činím.
Bc. Kamil Mach, starosta
Mozek malých dětí se vyvíjí neobyčejnou rychlostí. Prvních 1 000 dní života dítěte se někdy označuje jako „okno možností“. Co dítě v tomto období vnímá a zažívá, významně ovlivní jeho další život. A právě na maximální podporu dětí v nejranějším dětství cílí služba RANÁ PÉČE.
V období do tří let jsou kompenzační možnosti mozku tak obrovské, že umožňují nejlépe rozvinout náhradní mechanismy i u těch dětí, které mají v některé oblasti vývoje určitý hendikep. U nejmenších dětí je škoda každého dne, kdy dítě nezískává vhodné podněty a nemůže se rozvíjet.
Profesionální pomoc rané péče
Na odbornou podporu dětí se zrakovým postižením nebo s ohroženým vývojem v raném věku, tedy od narození do 7 let, se zaměřuje ostravská pobočka Společnosti pro ranou péči. Pracovnice rané péče dojíždějí za rodinami domů v celém Moravskoslezském kraji a ukazují rodičům, jak co nejvíce podpořit vývoj dítěte. Přivezou vhodné pomůcky a hračky, které rodině zapůjčí, doporučí, jak s dítětem komunikovat, jak upravit domácí prostředí. Jsou podporou pro rodiče: vyslechnou, poradí, nasměrují na další odborníky. Pomůžou zorientovat se v nové situaci a poskytnou potřebnou podporu tak, aby rodina situaci po narození dítěte se zrakovým hendikepem zvládla a mohla žít naplněný a co nejradostnější život. Služba raná péče je pro rodiny bezplatná.
„Raná péče nám pomohla v mnoha směrech. V první fázi, když začínáte svou cestu s dítětem, které má nějaké zdravotní limity nebo vyšší potřeby, oceníte hlavně konkrétní pomoc od rané péče, jako jsou praktické rady, jak s dítětem pracovat. Může se jednat o ukázky zrakové stimulace, ergoterapie, orofaciální stimulace, půjčování pomůcek, informace ohledně možnosti finanční podpory, jako je třeba příspěvek na péči nebo podpora různých nadací. Výhoda je, že poradkyně mají velmi široký záběr a zkušenosti z různých rodin a dokážou vám ukázat možný směr tam, kde hledáte a tápete,“ komentuje maminka, která ranou péči využívala. A dodává: „Když se člověk vyhrabe ze všech praktických starostí, pořád mu zůstanou tíživé a bolestivé myšlenky, které není čas probrat s lékaři, není chuť probírat s přáteli a není síla probírat s nejbližšími. Tady je pak skvělé, když přijede poradkyně, která vaše dítě zná a ví, o čem mluvíte. Nebude před vámi mávat diagnózami a tabulkovými prognózami jako lékař, ale ani nebude předstírat, že žádný problém vlastně neexistuje, že dítko je přece šikovné, jak to říká jeho babička. A i za tu možnost chápajícího a upřímného sdílení patří poradkyním rané péče velký dík.“
Máte-li pochybnosti o správném vývoji vašeho dítěte a chcete se poradit, všechny potřebné kontakty naleznete na www.ranapece.cz/ostrava
Ranou péči podporuje také obec Horní Město, v roce 2024 ji podpořila částkou 23 000 Kč.
Vážení spoluobčané,
do 30. dubna 2024 si občané s trvalým pobytem v obci Horní Město, včetně všech místních částí, kteří mají na území obce zahradu a kteří v minulosti nedostali od obce kompostér, mohli na obecním úřadě zažádat o KOMPOSTÉR NA BIOODPAD.
V případě nevydání všech 100 ks kompostérů výše uvedeným občanům, byly tyto poté k dispozici i občanům, kteří již v minulosti kompostér od obce dostali, přesto do dnešního dne nedošlo k vydání všech kompostérů.
Pokud nebudou uvedené kompostéry místním občanům vydány do 30.06.2024, budou následně nabídnuty i občanům, kteří nemají v obci trvalý pobyt, ale vlastní na území obce zahradu.
Zažádat o kompostér si můžete v přízemí obecního úřadu u paní Gajdošíkové, která Vám vyhotoví smlouvu a předávací protokol.
Samotný kompostér si následně můžete vyzvednout na sběrném místě (u ,,drobných provozoven“) každou středu od 15,00 hodin do 18,00 hodin a každou neděli od 14,00 hodin do 17,00 hodin.
Dále je zde možnost odkládat bioodpad každý den do kontejneru, který je umístěn u sběrného místa (,,drobné provozovny") v Horním Městě. Bioodpadem se rozumí tráva, slupky ze zeleniny, zbytky ovoce, drobné větvičky, listí apod., v žádném případě odpad živočišného původu, či zbytky jídel apod.
Věřím, že tyto možnosti nakládání s bioodpadem Vám pomohou nejen se zbytky z kuchyně, ale i při údržbě Vašich zahrad a prostranství kolem domu během celého roku.
Bc. Kamil Mach
starosta
Vážení spoluobčané,
již několik dnů můžete ve Vašich domácnostech pozorovat snížený tlak vody, který je způsoben předem avizovaným přepojením věžového vodojemu na náhradní nádrže.
Toto přepojení naštěstí nezpůsobilo žádné výpadky vody a potrvá ještě cca 3 až 4 týdny.
Během této doby bude odstraněno vnitřní potrubí vodojemu, na čemž se pracovalo již celý minulý víkend, dále bude vyčištěna, opravena a natřena nádrž vodojemu a namontováno nové potrubí včetně elektroinstalace.
Jsem velmi rád, že celá rekonstrukce vodojemu probíhá zatím bez jakýchkoliv větších komplikací a doufám, že to tak zůstane i nadále a bude brzy vše hotové.
Bc. Kamil Mach, starosta
Červen pomalu klepe na dveře a s ním i další termín prohlídek. Tentokrát je zahájíme ještě v květnu, ovšem ukončíme už v červnu na Den dětí. A doufejme, že nejenom děti, ale i my budeme mít hezké počasí, protože v mezičase je třeba se postarat i o areál a jak víme, tráva se neposeká sama.
Rezervace zde: https://www.hornimestopodzemi.cz/podzemi/rezervace/
Budeme se těšit na Vaši návštěvu!
PREZENTOVALI JSME STŘÍBRNÝ DŮL – HORNOMĚSTSKÉ PODZEMÍ na DNI S TECHNOTRASOU dne 18. května 2024 v Ostravě
Je to za námi…
Neuběhlo ani 24 hodin od posledního příspěvku a můžeme říct, je to za námi. Ostravský Pojez fest sice frčí dál, nicméně Den s Technotrasou je již minulostí.
A jaké to bylo? Můžeme říct, fajné. Samozřejmě, celý den na nohách, to asi není nic, co by se chtělo závidět, nicméně dobrá společnost asi ano.
Stánek jsme „vyfasovali“ podle očekávání u jámové budovy Dolu Hlubina, jak jinak, souseda nám dělal Důl Michal. Jelikož jsme byli v hlavním městě uhlí a železa, pro mnoho lidí bylo překvapením, že se v kraji těžilo i něco jiného než uhlí. Ba co víc, že je něco takového možné i navštívit. Jinak jsme na stánku měli malou přehlídku vývoje důlních svítidel, a to od dob hodně dávno minulých až po současnost, z nerostné říše byly až na jednu výjimku zastoupeny minerály, které kdysi těžily rudné či uranové doly. Obzvláště obří kalcit z Příbrami poutal pozornost.
Děti, tak si hrály hornoměstské pexeso, hornický double, kreslily omalovánky. Rodiče či dospěláci se snažili vyřešit hornický kvíz, ale to bylo jedno velké červené moře.
Celá akce se od nástupu na značkách v 8.00 skončila v 18.00, pak se bylo třeba sbalit a jet domů.
No a co bude příště? Příště bude Pojez fest v Karlově Studánce, kde možná, kdo ví, asi nebudeme chybět. Tam bychom se měli ukázat v tom nejlepším světle, neboť Karlova Studánka, to už je náš šálek kávy.
Text od Radovana Kukutsche, předsedy Hornického spolku Bergmeister
Z důvodu rekonstrukce propustku v obci Dobřečov na komunikaci III/37015 Horní Město – Bedřichov bude komunikace v km 3,15 ( mezi domy č. p. 104 a 102 ) ve čtvrtek 30.5.2024 od 6:00 do 18:00 NEPRŮJEZDNÁ!
Zítra ve středu 22. května 2024 bude probíhat v obci Horní Město a jejích částech - místní šetření v rámci programu místní energetické koncepce prováděné firmou ENUPRO s.r.o.
Uzavírka přes místní část Dobřečov.pdf
Pondělí a středa: 8:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00
Číslo účtu: 1856949349/0800
ID datové schránky: azrbd7c