Fulltextové vyhledávání

19. 7. Čeněk

Zítra: Ilja

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Společnost pro ranou péči - Proč je v životě dítěte důležitých prvních 1 000 dní

Společnost pro ranou péči - Proč je v životě dítěte důležitých prvních 1 000 dní



Vážení spoluobčané,

Společnost pro ranou péči mě oslovila se žádostí o uveřejnění jejich článku. S nadějí, že může některým rodičům, ale zejména jejich dětem tento článek pomoci s jejich nelehkou situací tak činím.

Bc. Kamil Mach, starosta  

 

Mozek malých dětí se vyvíjí neobyčejnou rychlostí. Prvních 1 000 dní života dítěte se někdy označuje jako „okno možností“. Co dítě v tomto období vnímá a zažívá, významně ovlivní jeho další život. A právě na maximální podporu dětí v nejranějším dětství cílí služba RANÁ PÉČE.

V období do tří let jsou kompenzační možnosti mozku tak obrovské, že umožňují nejlépe rozvinout náhradní mechanismy i u těch dětí, které mají v některé oblasti vývoje určitý hendikep. U nejmenších dětí je škoda každého dne, kdy dítě nezískává vhodné podněty a nemůže se rozvíjet.

Profesionální pomoc rané péče

Na odbornou podporu dětí se zrakovým postižením nebo s ohroženým vývojem v raném věku, tedy od narození do 7 let, se zaměřuje ostravská pobočka Společnosti pro ranou péči. Pracovnice rané péče dojíždějí za rodinami domů v celém Moravskoslezském kraji a ukazují rodičům, jak co nejvíce podpořit vývoj dítěte. Přivezou vhodné pomůcky a hračky, které rodině zapůjčí, doporučí, jak s dítětem komunikovat, jak upravit domácí prostředí. Jsou podporou pro rodiče: vyslechnou, poradí, nasměrují na další odborníky. Pomůžou zorientovat se v nové situaci a poskytnou potřebnou podporu tak, aby rodina situaci po narození dítěte se zrakovým hendikepem zvládla a mohla žít naplněný a co nejradostnější život. Služba raná péče je pro rodiny bezplatná.

„Raná péče nám pomohla v mnoha směrech. V první fázi, když začínáte svou cestu s dítětem, které má nějaké zdravotní limity nebo vyšší potřeby, oceníte hlavně konkrétní pomoc od rané péče, jako jsou praktické rady, jak s dítětem pracovat. Může se jednat o ukázky zrakové stimulace, ergoterapie, orofaciální stimulace, půjčování pomůcek, informace ohledně možnosti finanční podpory, jako je třeba příspěvek na péči nebo podpora různých nadací. Výhoda je, že poradkyně mají velmi široký záběr a zkušenosti z různých rodin a dokážou vám ukázat možný směr tam, kde hledáte a tápete,“ komentuje maminka, která ranou péči využívala. A dodává: „Když se člověk vyhrabe ze všech praktických starostí, pořád mu zůstanou tíživé a bolestivé myšlenky, které není čas probrat s lékaři, není chuť probírat s přáteli a není síla probírat s nejbližšími. Tady je pak skvělé, když přijede poradkyně, která vaše dítě zná a ví, o čem mluvíte. Nebude před vámi mávat diagnózami a tabulkovými prognózami jako lékař, ale ani nebude předstírat, že žádný problém vlastně neexistuje, že dítko je přece šikovné, jak to říká jeho babička. A i za tu možnost chápajícího a upřímného sdílení patří poradkyním rané péče velký dík.“

Máte-li pochybnosti o správném vývoji vašeho dítěte a chcete se poradit, všechny potřebné kontakty naleznete na www.ranapece.cz/ostrava

Ranou péči podporuje také obec Horní Město, v roce 2024 ji podpořila částkou 23 000 Kč.

horizont_red.jpg IMG_9096 zmenšeno.jpg