Fulltextové vyhledávání

13. 7. Markéta

Zítra: Karolína

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Z-BOX znovu

Z-BOX znovuJelikož se v komentářích na facebooku obce k informaci o zrušení Z-BOXu vyskytly příspěvky od občanů, kteří zcela nepochybně neznají obsah smlouvy mezi Obcí Horní Město a Zásilkovnou s.r.o., neznají účel podnikaní daný zákonem, neznají význam služby občanům (jinak též veřejná služba) a její financování, tak to dovysvětlím.

Před rokem soukromá firma Zásilkovna s.r.o., oslovila obec se záměrem instalovat zde Z-BOX. Za tímto účelem uzavřela s obcí (zastoupenou starostkou) smlouvu o nájmu pozemku pod tímto Z-BOXem za 1.000,-Kč + DPH/rok, bez ohledu na to, jak je Z-BOX naplněn. 

Po roce užívání si jako každá jiná firma vyhodnotila rentabilitu svého zařízení a došla k závěru, že jeho naplněnost v jednotkách procent je pro ně nerentabilní = prodělečná, a tak přišli se žádostí na ukončení uvedené nájemní smlouvy. Po vzájemné dohodě tak došlo ke dni 28.04.2023.

Není v silách ani možnostech obce přesvědčit nebo nařídit soukromé firmě, aby v obci provozovala prodělečnou činnost (což je navíc v rozporu s § 2 obchodního zákoníku, který definuje podnikání jako soustavnou činnost prováděnou samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku).

Pokud někdo stále trvá na Z-BOXu v Horním Městě, má možnost se osobně obrátit na jednatele firmy Zásilkovna s.r.o., nebo jít sám příkladem ,,službou pro občany" a třeba ušít pro občany obce pracovní oděvy a přenechat jim je za cenu v jednotkách procent ceny materiálu. Možná tím jednatele firmy Zásilkovna s.r.o. přesvědčí, aby se k němu přidal a z prosperující soukromé firmy udělal charitu nebo ji přivedl k bankrotu.

Dle sdělení firmy Zásilkovna s.r.o., budou Z-BOXy již pouze v obcích od 1.500 obyvatel.

 

Bc. Kamil Mach

starosta obce